Списак чланова дат је према азбучном реду.

 

albrecht

Проф. др Ханс-Јорг Албрехт (Hans- Jörg Albrecht) је директор Института за инострано и међународно кривично право у Фрајбургу (одсек за криминологију). Предаје кривично право и криминологију а до сада се у свом истраживачком раду нарочито бавио темама организованог криминалитета, криминалитета малолетника као и кривичним санкцијама. Неке од његових бројних  публикација су : „Истраживање тероризма и организованог криминалитета у Југоисточној Европи“, “Раса, криминалитет и кривично правосудје у Немачкој“, „Криминализација и виктимизација имиграната у Немачкој“ итд. Професор Албрехт је такође члан многих националних и светских криминолошких организација.

 

 

greggbarak

Проф. др Грег Барак (Gregg Barak) је професор криминологије  Источног Универзитета у Мичигену као и члан Академије за кривичне науке. Добитник је доживотне награде од стране Америчког удружења за криминологију за област критичке криминологије. Аутор је 17 књигаокриминалитету, насиљу, кривичномправу, људскимправима. Његове последњеобјављене књиге су: „Криминологија: Интегративниприступ” и“Насиље, конфликтисветскипоредак.“

 

 

katharinabeclin.jpg.w180h227

Др Катарина Беслин (Katharina Beclin) је доцент на Институту за кривично право и криминологију Универзитета у Бечу. Завршила је Правни факултет у Бечу где је и докторирала 1997. године на тему„Кривично  право у области исхране.“Подручја интересовања: малолетничка делинквеција, пол у кривичном праву и криминологији, сексуални криминалитет, криминалитет у области исхране. Тренутно ради на пост-докторској тези „Развој малолетничке делинквенције у Аустрији са посебним освртом на насилнички криминалитет у Бечу.“

 

 

 Проф. blumsteinдр Алфред Блумштајн (Alfred Blumstein) је професор  Џ. Ерик Џонсон Универзитета. За допринос у развоју криминологије додељена му је награда Едвина Сатерленда. Такође је добитник Волфганговенаграде за криминологију. У последњих двадесет година посебно се у свом научно-истраживачком раду бавио питањима мерења криминалитета, криминалним каријерама, затворском популацијом, малолетничким насиљем. Аутор је и коаутор многих публикација међу којима се издвајају „Карактеристике криминалних каријера“, „Опадање стопе криминалитета у САД“, „Парадигма криминалних каријера.“

 

jbraithwaite

Проф. др Џон Брајтвејт (John Braithwaite) је академик Националног Универзитета Аустралије и члан федеративног истраживачког Савета Аустралије. Предмет његовог истраживања је социологија кажњавања, криминалитет белог оковратника и корпорација а у криминолошкој литератури је познато његово заступање реинтегративног постиђивања као начина  сузбијања криминалитета. Неке од објављених књига: „Криминалитет, постиђивање и реинтеграција“, „Ресторативна правда и цивилно друштво“, „Регулација права.“

 

 

 

 brochuПроф. др Серж Брошу (Serge Brochu) је редовни професор криминологије у Монтреалу. Већ неко време обавља функцију председника Научног савета у Светском удружењу за криминологију,а председник је Удружења за криминологију у Квебеку. Обављао је и функцију председника Центра за компаративну криминологију у Монтреалу. Област његовог интересовања је повезаност дрога и криминалитета. Аутор је пет књига и више од стотину чланака.

 

 

 

DSCN2068

Проф. др Малколм Еванс (Malcolm Evans) је професор међународног јавног права Универзитета у Бристолу, председавајући Поткомитета УН за превенцију тортуре. Главни је уредник часописа International and Comparative Law Quarterly, као и помоћник уредника часописа Oxford Journal of Law and Religion. Најзначајнија објављена дела: Религиозна слобода, Међународно право Европе, Превенција тортуре, Заштита затвореника, Сузбијање тортуре у Европи. Области интересовања: међународно право, а посебно право мора и религиозне слободе; људска права и превенција тортуре.

 

 

 

 

felson (1)

Проф. др Маркус Фелсон (Marcus Felson) ради као редовни професор на Рутгерс Универзитету. У криминолошкој литератури је посебно познат по својој теорији “Рутинске активности“. Бави се истраживањем следећих области: екологија криминалитета, ситуационо сузбијање криминалитета. Аутор је великог броја књига међу којима се могу издвојити “Криминалитет и свакодневни живот“, “Рутинске активности и рационални избор“, Бизнис и превенција криминалитета“, “Криминалитет и природа“.

 

 

delfino-multari-stefano-ferracuti_123404

Проф. др Стефано Феракути (Stefano Ferracuti) је ванредни професор клиничке психологије на Медицинском факултету Универзитета у Риму „Ла Сапиенза“. У суду у Риму и Лациу ради као судски вештак. Учествовао је у бројним научним и међународним скуповима. Аутор је монографије „Тестови менталног здравља у правној и форензичкој психологији“, коаутор дела „Симулација менталне болести“,а написао је и објавио бројне чланке: „Убиство између пацијената у психијатријским установама“(коаутор), „Cesare  Lombroso“ (1835- 1907) итд.

 

 

 

 

ferrell

Проф. др Џеф Ферел (Jeff Ferrell) је професор социологије на Тексас КристианУниверзитету. Добитник је годишње награде од стране Америчког удружења за криминологију за област критичке криминологије. Један је од уредника оснивача научног часописа Crime, Media, Culture. Посебно га интересује поље културалне криминологије. Аутор је бројних публикација медју којима се могу издвојити: „Културална криминологија: Теорије у криминологији“, „Злочини од стила: Урбани графити и политика криминалитета“, „Изазивање невоље: Културалне конструкције криминалитета, девијантности и контроле“.

 

 

 

fijnaut-cyrilleПроф. др Сирил Фиџнаут (Cyrille Fijnaut) је професор међународног и компаративног кривичног права на Правном факултету Универзитета у Тибургу. Највећи део публикованих радова баве се тематиком организованог криминалитета и тероризма, историје европске криминологије, међународне сарадње у контроли криминалитета, компаративног процесног права и полицијског деловања. Написао је и приредио преко 75 књига и више стотина чланака и прилога у зборницима. Био је експерт бројних владиних и парламентарних комитета формираних ради истраживања стања организованог и професионалног криминалитета и проблема јавне безбедности у Белгији и Холандији.

 

 

 

David Friedrichs

Проф.др Дејвид Фридрихс(David O. Friedrichs) је професор социологије кривичних наука на Универзитету Сцрантон, Филаделфија. Аутор је неколико монографија из области криминологије: Трустед Цриминалс: White Collar Crime in Contemporary Society (Cengage 2010.),  Law in Our Lives: AnIntroduction (Oxford University Press 2012), а уредник је књиге State Crime (Ashgate 1998). У периоду од 2002-2004. био је председник конзорцијума за истраживање криминалитета белог оковратника и добио његову награду 2011. године. Награду за животно дело уручена му је 2005. године од стране Америчког удружења за криминологију (Секција за критичку криминологију). Гостујући је професор на многим универзитетима.

 

 

 

 

Grafl-Christian

Проф. др Кристиан Графл (Christian Grafl) је шеф катедре за криминологију на Институту за кривично право и криминологију Универзитета у Бечу. Од 2004. године држи предавања из криминологије и на Универзитету у Грацу. Подручја интересовања: кривичне санкције, превенција криминалитета, малолетничка делинквенција, научна криминологија. Аутор је бројних радова: Малолетничка делинквенција у Аустрији 1980-их година; Диверзија (скретање кривичног поступка) у Аустрији; Локална заједница у Аустрији као мера скретања кривичног поступка.

 

 

 

katz.jpg.w180h228

Проф. др Џек Кац (Jack Katz) је професор социологије на Џ.Д. Универзитету у Чикагу. Поред социологије бави се и социјалном психологијом, квалитативном методологијом, односом права са друштвом, социјалном дезорганизацијом. Од бројних радова могу се издвојити следећи: „Заводљивост криминалитета“, „Легалитет и једнакост“, „Друштвени покрет против криминалитета белог оковратника“, „Мит о гангу“. Један је од уредника Америчког часописа за социологију.

 

 

 

 

kerner

Проф. др Ханс-Јурген Кернер (HansJürgen Kerner) је директор Института за криминологију у Тибингену као и редовни професор криминологије на Правном факултету Универзитета у Тибингену. Међу бројним публикацијама на немачком и енглеском језику могу се издвојити: „Страх од криминалитета и његове последице“, „Религиозност и превенција делинквенције“, „Ресторативна правда“итд. Професор Кернер је почасни члан Светског удружења за криминологију као и многих других научних организација. Тренутно обавља функцију председника немачког Удружења за превенцију криминалитета и ресоцијализацију осуђеника.

 

 

Symposium 'Grenzüberschreitende Strafverfahren: Chancen und Risiken der Europäischen Ermittlungsverordnung (EEA)' in Kooperation mit der Österreichischen Vereinigung für Europäisches Strafrecht

Проф. др Роберт Керт (Robert Kert) је доцент на Институту за кривично право и криминологију Универзитета у Бечу. Подручја интересовања: пенологија, европско кривично право, привредно кривично право, управно кривично право. Написао је и објавио бројне радове из криминолошке области: Насиље у породици и могућности диверзије; Савремени трендови у криминалној економији Аустрије; Еутаназија: легални оквири животног краја; Развој криминалитета и кривично гоњење у Аустрији.

 

 

 

 

 

27laubfy2006

Проф. др Џон Лауб (John Laub) је професор на катедри за криминологију и кривично право на Универзитету у Мериленду. Добитник је Сатерлендове награде за криминологију. Посебно га интересује област малолетничке делинквенције и историје криминологије. Тренутно обавља функцију директора Националног института правде. Аутор је и коатор бројних публикација. Могу се издвојити: „Настанак криминалитета:Стазе и кључне тачке кроз живот“, „Криминологија у настанку:Усмена историја“, „Савремени учитељи криминологије“.

 

 

 

 

marotta-gemmaПроф. др Ђема Марота (Gema Marotta) је професор Криминологије и Социологије девијатности на Универзитету Ла Сапенза у Риму. Дипломирала је право и психологију и аутор је бројних чланака, расправа и монографија из криминологије и социологије; предаје је на више универзитета у Италији; такође, члан је више стручних тела на националном нивоу и у покрајини Лацио за превенције криминалитета. Најпознатији радови су: Превенција и третман малолетничке делинквенције (1986), Криминалитет жена (1987), Странац и девијантност –  расправа из социологије криминалитета (2003), Криминолошке теорије – од Бекарије до постмодернизма (2004) и Криминологија – историја, теорије и методи изучавања криминалитета, 2 издања (2017).

 

 

messerschmidtПроф. др Џејмс Месершмит (James Messerschmidt) је шеф катедре за криминологију на Универзитету Саутерн Мејн у Портланду. Држи предавања из следећих области: криминалитет белог оковратника, пол и криминалитет, политички криминалитет. Посебно се у својим истраживањима бавио питањима односа криминалитета са расом, полом и класом. Аутор је уџбеника из криминологије (пет издања), књиге „Крв и месо: Пол адолесцената и насиље“, „Девет живота: Мушкост код адолесцената и насиље“.

 

 

milovanovic

 Проф. др Драган Миловановиц (Dragan Milovanovic) је професор кривичног права на Северноисточном Универзитету у Илиноису. Аутор је више од 15 књига ( Увод у социологију права; Веберова и Марксова анализа права; Постмодернистичка криминологија; Критичка криминологија на маргинама) и многобројних чланака о критичкој криминологији и праву из постмодернистичке перспективе. Уредник је међународног часописа за семиотику права. Добитник је награде за допринос у развоју критичке криминологије коју му је доделило одељење за Критичку криминологију Америчког удружења за криминологију.

 

 

paoli-letiziaпроф. др Летиција Паоли (Letizia Paoli) је професор Универзитета у Лувену, Белгија. За њену каријеру посебно је био значајан њен избор за консултанта Антимафија Истражне Дирекције (DIA), што јој омогућило не само да се упозна са документацијом о организованом криминалитету у Италији, него је могла да посећује неке од најпознатијих осуђеника и да са њима обавља интервјуе. Аутор је преко 200 радова на енглеском и италијанском језику. Међу њима пажњу посебно завређују радови о илегалном тржишту наркотика као и монографија „Братство мафија – организовани криминалитет италијанског стила“.

 

 

 

 

matt4.jpg.w180h241

Проф. др Метју Робинсон (MatthewRobinson) је професор на катедри за кривичне и политичке науке на апалачком Универзитету. Његове области интересовања су криминолошке теорије, превенција криминалитета, смртна казна, социјална правда, борба против дрога. Аутор је више од десет књига међу којима се могу издвојити следеће: „Мапе криминалитета и просторни аспекти: Теорија и пракса“, „Нација смрти: Експертска објашњења смртне казне у САД“, „Разлози криминалитета: Интегративна теорија антисоцијалног понашања“.

 

 

 

 

 

sampson.jpg.w180h153Проф. др Роберт Сампсон (Robert Sampson)је професор социологије на Харвард Универзитету. До недавно је био шеф катедре за социологију а тренутно је научни директор пројекта “Људски развој у Чикагу“. Посебно га занимају следеће области: колективна ефикасност и криминалитет, путеви насиља, имиграција као заштитни фактор, друштвено значење и стигматизација. Од бројних публикација могу се издвојити „Ка теорији расе, криминалитета и градске неједнакости“, „Друштвени фактори повезани са неједнаком заступљеношћу насиља код младих“, „Неред, различитост и криминалитет“.

 

 

 

savona-ernesto-2Проф. др Ернесто Савона (Ernesto Savona) је уз каријеру професора на универзитетима у Италији (Милано, Тренто Рим) и иностранству (Yale Law School, Oxford, Cambridge, Cardiff University, Universities Catolica de Salta – Subsede Buenos Aires i Concepcion de l’Uruguay) истовремено и консултант УН и Савета Европе, као и више националних влада. Његова интересовања крећу се од проучавања криминалне статистике, утицаја друштвених промена на стање криминалитета, методологије мерења ефеката кривичног законодавства – до организованог и економског криминалитета, утицаја права на економске токове, трговине људима ради сексуалне експлоатације и корупције. Директор је организације TRANSCRIME, Истраживачког центра миланског католичког Универзитета Sacro Cuore смештеног у Тренту.

 

 

scardacciione.gilda.jpg.w180h192Проф. др Ђилда Скардационе (Gilda Scardaccione)је ванредни профессор криминологије и социјалне психологије на Универзитету Габриеле д’ Анунцио у Киетију, Италија. Доцент је на предметима форензичка психопатологија и малолетничка криминологија на Универзитету Ла Сапиенца у Риму, доцент на предмету виктимологија на Универзитету у Напуљу. Области које је истраживала и радови које је објавила односе се на учиниоце и жртве дела сексуалног насиља и полне злоупотребе деце, примену алтернатива казни затвора, реститутивну правду и медијацију, виктимолошке проблеме доприноса жртве виктимизацији, малолетнике у ризику, насиље малолетничких банди, крвне деликте извршене из страсти и друге.

 

 

 

m.scheinost.jpg.w180h253  Др Мирослав Шајност (Miroslav Scheinost)је директор Института за криминологију и социјалну превенцију у Чешкој. Коаутор је књиге “Транснационални криминалитет у Европи која се мења“ као и аутор бројних чланака међу којима су и „Економија и криминалитет у транзиционом друштву“; „Политика организованог криминалитета у Чешкој: Тежак пут од лоших процена до постизања европских стандарда“; „Финансијски криминалитет у Чешкој“; „Истраживања о припадницима других националности у чешким затворима“.

 

 

 

 

 

lynnesegal.jpg.w180h193Проф. др Лин Сегал (Lynne Segal) ради на Биркбек Универзитету у Лондону на одсеку за психосоцијалне студије. Предмет њених истраживања је феминистички приступ, психоаналитичка и критичка теорија, студије рода. Аутор је многих књига, чланака  а учествовала је у бројним дебатама локалног и међународног карактера на тему промене улоге полова, промене форме породице итд. Неки од публикованих радова: „Због чега феминизам? Пол, психологија, политика“, „Спорост: Мушкарци и мушкост“, „Нове полне агенде“.

 

 

 

 

vilanov2009img2978color.jpg.w180h243Проф. др Брајан Вила (Bryan Vila)држи предавања из области криминолошких теорија, контроле криминалитета, методологије истраживања, повезаности дрога и криминалитета на Спокан Универзитету у Вашингтону. Поље његовог интересовања чине: формулисање опште теорије криминалитета и његове контроле, историја и еволуција смртне казне, полицијско деловање. Од бројних публикација могу се издвојити: „Улога полиције у америчком друштву“, „Смртна казна у САД“, „Превенција криминалитета малолетника и гангова“.

 

 

 

 

van-duyne-petrusПроф. др Петрус фон Дајн (Petrus van Duyne) је професор кривичних наука и психолог. Специјалиста је за организовани криминалитет, финансијске истраге, прање новца и корупцију. Ангажован је у пројектима о механизмима трговине дрогама у Европи, шверцу цигарета, корупцији у више европских држава и ЕУ Пројекту о организованом криминалитету. Неконвенционални приступ овог аутора материји којом се бави можда најбоље одсликава његов предговор књизи „Економика организованих криминалних тржишта“. Тај прилог носи назив „Криминалитет и комерцијална активност – увод у два полубрата“ и полази од става да су комерцијална активност и организовани криминалитет у неугодном односу – као два полубрата од којих је један рођен ван брака.

 

mysnap18aПроф. др Клаус фон Лампе (Klaus von Lampe)је професор на Џон Џеј факултету за кривично право у Њујорку. Докторирао је на Правном факултету Гете Универзитета у Франкфурту са тезом: „Концепт и теорија организованог криминалитета у САД“. Бави се истраживањем организованог криминалитета о коме је објавио бројне чланке: Приступ организованом криминалитету-пример Немачке; Организовани криминалитет у Европи: појам и стварност; Црно тржиште цигарета у Немачкој и В.Британији. Уредник је часописа „Трендови у организованом криминалитету“.